تهران – خیابان انقلاب – جنب پارک دانشجو – خیابان رازی – کوچه شیرزاد – پلاک ۱۴ – واحد ۲

باشگاه مشتریان رستوران

فهرست مطالب

باشگاه مشتریان رستوران

 

هنگامی که به فکر ایجاد کسب و کاری جدید می‏افتید، ابتدا لازم است از اصول اولیه مربوطه اطلاعات کافی داشته باشید. به عنوان مثال به منظور راه اندای یک رستوران سود آور، استخدام و آموزش کارکنان و تنظیم منوی سفارشات دو مورد از پیش نیاز های مهم است. البته راهکار ها و آیتم های بسیار بیشتری وجود دارند که به شما در موفقیت هرچه بیشتر کمک خواهند کرد.

یکی از راهکارهایی که باعث کسب درآمد بیشتر و جذب مشتری می شود، راه اندازی باشگاه مشتریان رستوران است. این راه کار نه تنها به سود آوری منجر خواهد شد بلکه سبب راضی نگه داشتن مشتریان و تبدیل آن ها به مشتری ثابت رستوران می شود. در ادامه به بررسی انواع باشگاه مشتریان، مزایای باشگاه مشتریان رستوران و نحوه ایجاد یک باشگاه مشتریان موفق می پردازیم.

باشگاه مشتریان چیست؟

به طور کلی باشگاه مشتریان از فاکتور های اساسی و موثر در داشتن یک کسب و کار موفق است. زیرا که با ارائه خدمات ویژه به مشتریانی که حداقل یک بار مهمان رستوران شما بوده اند، می توانید آنان را به مراجعه مجدد به رستوران ترغیب نمایید. از مهم ترین سوالاتی که در این باره پیش می آیند اینکه، چه خدماتی منجر به ترغیب مشتریان خواهد شد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است پیش از در نظر گرفتن هر امتیاز یا خدماتی برای مشتریان، هدفتان را تعیین نمایید. به عنوان مثال اگر هدف شما افزایش مراجعه مشتریان و داشتن مشتری ثابت است، می توانید با در نظر گرفتن خدماتی نظیر تخفیف های درصدی در خرید های بعدی یا اهدای هدایای تبلیغاتی و … به این خواسته دست یابید.

البته لازم به ذکر است راه اندازی باشگاه مشتریان رستوران فقط برای جذب و افزایش مشتری نیست، بلکه می تواند به منظور مطرح شدن نام رستوران و دلایل متعدد دیگری باشد. همچنین برای دسترسی به هدف مد نظرتان لازم است برنامه ای صحیح با ارائه خدمات خلاقانه و متناسب با آن هدف تنظیم نمایید.

باشگاه مشتریان رستوران

کارت های باشگاه مشتریان رستوران

 

کارت پی وی سی هوشمند

نحوه راه اندازی باشگاه مشتریان کارآمد برای رستوران

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، ابتدا باید هدف خود را مشخص نموده و پس از آن به وب سایت های مختلفی که برای ایجاد باشگاه مشتریان موجود است اقدام کنید. در گام دوم با پر کردن اطلاعات فرم در سایت مربوطه ثبت نام اولیه را انجام دهید. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان سایت باشگاه مشتریان مد نظرتان مشورت نمایید.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، موارد مختلفی را برای ارائه به مشتریان در دسترس خواهید داشت. مثلا تهیه کارت هایی با نام یا لوگوی رستوران به عنوان کارت وفاداری، ارائه اپلیکیشن وفاداری، اختصاص دادن بارکد یا شماره خاص برای هر مشتری و در نظر گرفتن پاداش هایی متنوع برای باشگاه مشتریان از جمله خدماتی هستند که در ترغیب مشتریان به مراجعه مجدد کمک کننده است.

ویژگی های یک باشگاه مشتریان رستوران

برای اینکه باشگاه مشتریانی که راه اندازی کرده اید، هر چه زود تر موثر واقع شود لازم است دارای ویژگی هایی باشد. به طور خلاصه یک باشگاه مشتریان کارآمد باید دارای پاداش های جذاب برای افراد، برنامه هایی اصولی برای ترغیب افراد به مراجعات متعدد و از همه مهم تر کمپین ها و طرح های تکرار پذیر باشد. منظور از طرح های تکرار پذیر این است که خدماتی را که در نظر دارید نه تنها به روز کرده بلکه هر چند وقت یکبار تکرار نمایید. همچنین می توانید طرح های مناسبتی را در لیست خدمات باشگاه مشتریان قرار دهید.

پاداش های باشگاه مشتریان رستوران و کافه

در راه اندازی یک باشگاه مشتریان رستوران، در نظر گرفتن پاداش هایی که علاوه بر اقتصادی بودن، متناسب با امتیاز مشتریان باشد از نکات حائز اهمیت است. نکته مهم دیگر اینکه پاداش های در نظر گرفته شده باید متناسب با مراجعات مشتری باشد. به تبع برای مشتریان ثابت، امتیاز ها و خدمات ویژه تری باید در نظر گرفت. موارد زیر چند نمونه از این پاداش ها هستند.

 • اهدای کالایی با لوگو یا نام رستوران، به عنوان هدایای تبلیغاتی
 • ارائه خدمات با تخفیف یا اعطای کارت تخفیف
 • در نظر گرفتن برخی خدمات رایگان متناسب با کسب و کار خود برای مشتریان ثابت
 • به کار گیری برخی خدمات مخصوص نظیر بن های تخفیف مناسبتی و …

باشگاه مشتریان رستوران و کافه

انواع مختلف باشگاه مشتریان برای رستوران

به طور کلی باشگاه مشتریان شامل دو نوع باز و بسته ( محدود ) هستند. نحوه عملکرد باشگاه مشتریان باز به این صورت است که هر مشتری جدیدی می تواند عضو این باشگاه شده و از خدمات مربوطه بهره مند شود؛ اما مشتریان سابق و قدیمی تر در اولویت قرار دارند. از طرفی نحوه عملکرد باشگاه مشتریان بسته یا محدود کمی متفاوت خواهد بود. به این شکل که مشتریان جدید باید به سطحی مشخص از فعالیت رسیده تا امکان ورود به باشگاه مشتریان را داشته باشند. هر یک از این انواع نیز خود شامل برنامه ها و طرح های گوناگونی است که صاحبان کسب و کار ها با توجه به نیاز از آن ها کمک می گیرند. در ادامه به بررسی برخی از این برنامه ها و طرح ها می پردازیم.

 1. طرح باشگاه مشتریان امتیازی

این طرح از سایر طرح ها و برنامه های موجود رایج تر بوده و امکان اجرای آن نیز آسان تر است. در این طرح به هر مشتری با توجه به میزان هزینه ها، خرید یا مراجعه امتیازی تعلق می گیرید که این امتیاز می تواند برخوداری از تخفیف یا ارائه خدماتی رایگان باشد.

 1. برنامه باشگاه مشتریان ترکیبی

در این برنامه برای هر بار مراجعه یا خرید امکانات متنوعی در نظر گرفته می شود. مثلا با خرید اول ارائه بن های تخفیف، با خرید دوم ارائه یک محصول رایگان، خرید سوم در نظر گرفتن درصدی تخفیف برای خرید های بعدی و مواردی از این قبیل می تواند در باشگاه مشتریان ترکیبی ارائه شود. همچنین لازم به ذکر است اگر سفارش تلفنی و اینترنتی دارید می توانید ارسال رایگان را نیز به این خدمات اضافه نمایید.

 1. باشگاه مشتریان VIP

اولین نکته درباره این نوع باشگاه اینکه اصولا برای مشتریان ثابت در نظر گرفته  می شود. دومین نکته برای عضویت در این نوع باشگاه این است که مشتریان باید هزینه ای را به صورت ماهیانه یا گاها سالیانه پرداخت نمایند تا به تبع، خدمات ویژه تری نسبت به دیگر انواع باشگاه های مشتریان دریافت کنند. به صاحبان کسب و کار ها توصیه می شود هزینه اولیه دریافتی با خدماتی که ارائه خواهد شد تناسب داشته باشد، تا مشتریان هرچه بیشتری به عضویت و یا تمدید عضویت اقدام نمایند.

مهمترین مزایا باشگاه مشتریان رستوران

 

 • به حفظ مشتریان فعلی کمک خواهد کرد که این موضوع اهمیت بسیاری در موفقیت کسب و کار شما دارد. زیرا که جذب مشتری جدید نه تنها نیاز به صرف هزینه های بیشتری دارد بلکه بسیار دشوار تر از حفظ مشتریان سابق خواهد بود.

طبق آمار و ارقامی که در این زمینه وجود دارد، در صورتی که کسب و کارتان از کیفیت مطلوب برخوردار باشد، احتمال مراجعه مجدد مشتریان سابق حدود 60 تا 70 درصد است در حالی که احتمال مراجعه و خرید مشتریان جدید 5 تا 20 درصد می باشد. این آمار کلی به خوبی بیانگر اهمیت حفظ مشتریان فعلی است.

علاوه بر این طبق نظر برخی متخصصان این زمینه، 65 درصد از سود آوری آینده شما، از مشتریان فعلی و ثابت تشکیل خواهد شد. در نتیجه راه اندازی باشگاه مشتریان و تلاش برای ترغیب افراد به خرید و مراجعه مداوم از فاکتور های مهم در داشتن یه رستوران مطرح و یک کسب و کار موفق و سودآور است.

 • راه اندازی باشگاه مشتری به شما اطلاعاتی نظیر تاریخچه خرید مشتری و حدود سلیقه آن ها به شما می دهد. به علاوه محصولاتی را که فروش بیشتر و از نظر عام مشتریان محبوب تر هستند را مشخص می کند که این موضوع کمک شایانی به ارائه خدمات بهتر خواهد کرد.
 • در نهایت راه اندازی باشگاه مشتریان، به افراد مراجعه کننده احساس ارزشمندی و رضایت خواهد داد که این امر نیز تاثیر بسزایی در ترغیب مشتری به خرید و مراجعه مجدد دارد.

معایب باشگاه مشتریان

بدیهی است که راه اندازی باشگاه مشتریان مانند هر اقدام دیگری شامل معایب جزئی خواهد بود. اما این نکته را فراموش نکنید که این معایب در مقابل مزایای باشگاه مشتریان رستوران بسیار کم اهمیت هستند. با این حال لازم است از معایب باشگاه مشتریان نیز مطلع شوید.

 • راه اندازی باشگاه مشتریان هزینه هایی را هرچند جزئی برای کسب و کار شما به همراه دارد، اما سود نهایی که برای شما به ارمغان می آورد جبران کننده این هزینه های اولیه خواهد شد.
 • یکی از چالش ها در راه اندازی باشگاه مشتریان، رقابت زیاد در این زمینه در بین همه شرکت ها، فروشگاه ها، رستوران ها و … است. بنابراین هر کسب و کار باید استراتژی ویژه ای را در نظر گرفته و سعی در جلب رضایت مشتریان سابق و همچنین افراد جدید داشته باشد.

ترغیب افراد به عضویت در باشگاه مشتریان رستوران و کافه

پس از راه اندازی باشگاه مشتریان لازم است به جذب افراد اقدام نمایید. به این منظور می توانید با  طراحی مسابقات و چالش های جذاب، انگیزه افراد را برای عضویت افزایش دهید. به علاوه می توانید با یک شعار افراد جدید را هر چه بیشتر به عضویت در باشگاه مشتریان رستوران، فروشگاه یا شرکت خود ترغیب نمایید. مثلا ” با ثبت نام در باشگاه، از 20 درصد تخفیف در خرید بعدی برخوردار شوید” یا مواردی از این حیث به ایجاد انگیزه در ثبت عضویت در باشگاه مشتریان کمک خواهد کرد.

در مطالب فوق از اهمیت حفظ مشتریان آگاه و همچنین با راهکار های دستیابی به این هدف آشنا شدیم. به علاوه دانستیم که جذب مشتری جدید نه تنها هزینه بر است بلکه با دشواری های متعددی نیز همراه است. بنابراین با به کار گیری روش هایی نه چندان سخت، که به بررسی کامل یکی از آن ها، یعنی راه اندازی باشگاه مشتریان پرداختیم، می توانید مشتریان فعلی خود را حفظ و به سودی روز افزون دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *