تهران – خیابان انقلاب – جنب پارک دانشجو – خیابان رازی – کوچه شیرزاد – پلاک ۱۴ – واحد ۲

افزایش فروش با باشگاه مشتریان و گیمیفیکیشن

فهرست مطالب

 

قبل از شروع این مقاله میخواهم برای شما خلاصه ای آنچه در این مقاله می آموزید را لیست کنم :

  1. گیمیفیکیشن چیست؟
  2. چرا باید از گیمیفیکیشن استفاده کنم؟
  3. چرا مشتری ها کمتر میشوند ؟
  4. نمونه یک گیمیفیکیشن از یک فرد بیسواد و افزایش فروش چند برابری
  5. تاثیر باشگاه مشتریان و راه اندازی یک رقابت یا بازی افزایش فروش

گیمیفیکیشن چیست؟

شاید بار اول که این عبارت به گوش میخورد فکر شما به سمت بازی های کامپیوتری یا بازی های موبایلی پرتاب شود و با خود فکر میکنید اصلا کسب و کار محلی را چه به طراحی بازی کامپیوتری ؟ اما باید بگویم با کمال احترام اشتباه فکر میکنید . گیمیفیکیشن یعنی مجموعه اقداماتی که شما انجام میدهید تا مشتری با حس جذاب یک رقابت دقیقا کاری را انجام دهد که شما میخواهید .

حالا سوالی که مطرح میشود این است که شما چه میخواهید؟؟؟؟؟

خب معلوم است شما به عنوان یک صاحب کسب کار : افزایش فروش را میخواهید به زبان ساده تر پول

شاید کمی به دور از آرمانگرایی باشد و فکر میکردید در حال حاضر من باید به شما بگویم شما خدمت به مردم را میخواهید اما باید کمی صادق و واقع بین بود ما همه در درجه اول درآمد میخواهیم و در درجات بعدی خدمت و پرستیژ کاری را مدنظر قرار میدهیم .

چرا باید از گیمیفیکیشن استفاده کنید ؟

در این مورد که چرا شما باید روشی را پیاده سازی کنید که مشتری با حس رقابت با کمی چاشنی شانس یا مخلوطی از این دو باید استفاده کنید میشود ساعت ها حرف زد اما اصلی ترین و پربازده ترینشان اول درآمد بیشتر و دوم تبلیغات دهان به دهان و متمایز بودن است .

مورد اول یعنی درآمد بیشتر که کاملا مشخص بوده و نیازی به توضیح ندارد اما مورد دوم یعنی تبلیغات دهان به دهان و تمایز کمی میخواهم بیشتر برایتان بنویسم

در بازار کسب کار ایران با تفکر قدیمی که همه صبح به صبح در مغازه هایشان را باز میکنند و مینشینند روی یک صندلی چشم به در که مشتری خودش بیاید و خریدی انجام دهد یا خدمتی بگیرد و پول پرداخت کند ، ایجاد یک روش کوچک جدید و یک تمایز کوچک میتواند به خوبی سر و صدا به پا کند و این دقیقا چیزی هست که شما میخواهید

سر وصدای بیشتر ==> مشتری بیشتر==> پول بیشتر

چرا مشتری ها کمتر میشوند ؟

در پاسخ به این سوال که چرا مشتری ها کمتر میشود باید بگویم شاید بخشی به بازار بد اقتصادی ایران و کم شدن قدرت خرید مربوط باشد اما بیایید کمتر خودمان را گول بزنیم این همه ماجرا نیست خیلی از افرا هستند که هنوز روزانه قهوه میخورند فست فود میروند خرید های روزمره میکنند لباس یا کتاب میخرن و….

حالا مشکل کجاست ؟

پاسخ دقیق بستگی به کسب کار شما متفاوت است اما یک جواب برای همه مشترک است

جای دیگر ، چیز بهتری پیدا کرده اند اما شما نگران نباشید نیازی نیست بهترین باشید یا دکور و محل کسب و کار خود را عوض کنید. فقط کمی بهتر باشید به مثال زیر دقت کنید.

نمونه یک گیمیفیکیشن از یک فرد بیسواد و افزایش فروش چند برابری

 

 

شخصی تعریف میکرد که:

یک هفته پیش برای خرید میوه به یک میوه‌ فروشی در یکی از محله های بالای تهران رفتم. با توجه به وجود تعداد بالای میوه‌فروشی‌های اون محله ، از این که این مغازه کوچک مملو از مشتری بود، تعجب کردم. اول با خودم دلیل این شلوغی را کیفیت بهتر و یا قیمت مناسب تر قلم داد کردم؛ اما با کمی دقت متوجه شدم که خریداران زمان زیادی را با علاقه به جدا کردن میوه‌ها و اضافه و کم کردن می‌کنند. وقتی علت را پرسیدم فهمیدم ، میوه‌فروش به خریدارانی که بتوانند بعد از وزن کردن میوه روی ترازو به عدد رند برسند،مثلا 8000 تومان، پنجاه درصد تخفیف می‌دهد. اگر این دقت در مبالغ بیشتر مثلا 50000 تومان اتفاق بیفتد، کل خرید رایگان مشود..


این ابتکار خرید میوه را برای افراد این محله به یک تفریح تبدیل کرده است. خریداران از این که به این مغازه سر بزنند و با گذراندن چند دقیقه وقت، شانس و دقت خود را بسنجند ، لذت می‌برند. میوه‌فروش برای من تعریف کرد که این کار به دلیل تعداد زیاد رقبا در محله به فکر او رسیده است. من پرسیدم که این دست و دلبازی به ضرر شما نیست؟ و او جواب داد که بقدری فروش به دلیل این موضوع بالا رفته که مبلغ این جایزه هیچ اهمیتی ندارد. او گفت، بسیاری از میوه‌فروش‌ها مجبور می‌شوند میوه‌هایی که روی دست‌شان مانده بی کیفیت هستند را بسیار پایین‌تر بفروشند و ضرر کنند؛ اما با این روش دیگر جنس روی دست او باقی نمی‌ماند.

دیدید گیمیفیکیشن اصلا پیچیده نیست اما نتایج آن شگفت زده میکند .

تاثیر باشگاه مشتریان و راه اندازی یک گیمیفیکیشن،  رقابت یا بازی افزایش فروش

با امکاناتی که نرم افزار باشگاه مشتریان مثل
امتیاز دهی
تغییر سطح و افزایش درصد تخفیف
امکان استفاده از معرفی دوستان و تبلیغات دهان به دهان
ارسال پیامک های تبلیغاتی تولد و ترغیب کننده
و….
به شما ارائه میدهد به راحتی میتوانید از مزایای گیمیفیکیشن و متمایز بود بهره ببرید
اگر دوست دارید بیشتر بدانید به صفحه اول سایت سربزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *