جذب مشتری

جذب مشتری


هدف نهایی از راه اندازی هر کسب و کاری، افزایش درآمد است. از طرفی هر کسب و کاری برای رسیدن به سود بیشتر، نیازمند جذب مشتریان وفادار می‏باشد. اصولا جذب مشتری بخشی مهم و البته دشوار در هر شغلی است. بنابراین لازم است قبل از اقدام به راه اندازی کسب و کار مد نظرتان، ابتدا درباره زمینه کاری و نکات کلیدی مربوطه، به علاوه راهکار های متعدد برای جذب مشتری شناخت دقیقی پیدا کنید تا به موفقیت هر چه بیشتر دست یابید.

رایج ترین روش های جذب مشتری

• شبکه های اجتماعی و وب سایت
• ارسال نوتیفیکیشن برای تبلیغ محصولات یا خدمات
• باراز یابی تلفنی، ایمیلی یا حضوری
• بازاریابی به کمک راهکار های تبلیغاتی مثل نصب بنر، استفاده از استند های تبلیغاتی در پاساژ‌ ها، تبلیغ در بیلبورد های سطح شهر، ارائه بن های تخفیف و …
• در نظر گرفتن کد تخفیف به منظور جذب افراد بیشتر و معرفی کسب ‌و کار خود به دیگران
• راه اندازی باشگاه مشتریان


شناخت جامعه هدف، گامی مهم‏ در جذب مشتری


در بسیاری از کسب و کار ها شناخت مخاطب و افرادی که بیشتر با زمینه کاری شما سر و کار دارند، از عوامل مهمی است که در جذب مشتری کمک کننده است و نهایتا منجر به افزایش فروش و سودآوری بیشتر خواهد شد. به طور مثال لازم است محدوده سنی عموم مشتریان، جنسیت، سلایق و نیاز های آنان را به طور دقیق شناسایی نمایید. همچنین با شناخت دقیق جامعه هدف می توانید مشتریان ایده‏آل خود را شناسایی و در جهت حفظ آنان تلاش نمایید.


شناخت و تجزیه و تحلیل روند کاری رقبا


منظور از شناخت رقبا، تقلید از روش ها و راهکار های آن ها نیست؛ بلکه به این کار باید برای شناخت نقاط قوت و ضعف رقبا انجام شود. در واقع شناخت رقبا به شما کمک خواهد کرد که به منظور ایجاد برتری نسبت به آنان، ایده هایی نو و راهکار هایی خلاقانه به کار گرفته و در جذب مشتری موفق شوید.


ایجاد کانال یا وب سایت

 
با ایجاد کانال، پیج تجاری یا وب سایت نه تنها می توانید با مشتریان در ارتباط باشد و پرسش و پاسخ های آنان را در کمترین زمان ممکن پاسخ دهید، بلکه این امکان را خواهید داشت که مشتریان خود را از آخرین تغییرات ایجاد شده، محصولات جدید یا طرح های تخفیفی و … آگاه نمایید. به علاوه در دسترس بوده وب سایت و سهولت استفاده از آن از نکات مهمی است که در جلب نظر افرار موثر است. همچنین توجه فرمایید که به کمک منابع با کیفیت، همواره وب سایت خود را به‏روز نگه دارید تا در جذب افراد بیشتر موثر واقع شوید.

از شبکه های اجتماعی برای جذب مشتری کمک بگیرید


امروزه اکثر مردم در سبکه های اجتماعی فعال هستند و بسیاری نیز به خرید های آنلاین روی آورده‏اند. استفاده صحیح از رسانه های اجتماعی، راهکاری موثر و البته مقرون به صرفه بری جذب مشتری است. لازم به ذکر است تولید و نشر محتوای جذاب از طریق رسانه های اجتماعی محبوب و پر مخاطب نیز از نکات مهم در بازاریابی به این روش است.


از مشتریان فعلی برای جذب مشتریان جدید کمک بگیرید


برای جذب مشتریان بیشتر می توانید از پتانسیل مشتریان فعلی خود استفاده نماید. دسترسی به این هدف از دو طریق امکان پذیر است. اولین راه این است که با راضی نگه داشتن مشتریان فعلی خود، فرد را به صورت خودکار به تلبیغ برند یا کسب و کارتان نزد دوستان و آشنایان تشویق نمایید.

 در واقع با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت به منظور کسب رضایت مشتریان فعلی خود، می توانید از پتانسیل بازاریابی دهان به دهان (Word Of Mouth) بهره‏ مند شوید.
به طور کلی وقتی نام کسب و کار یا برند شما بر سر زبان ‌ها باشد، خود به خود مشتریان بیشتری نیز جذب خواهند شد. در دسترس بودن این روش بازاریابی برای تمامی کسب و کارها از مزیت های بازاریابی دهان به دهان است. به علاوه سهولت و مقرون به صرفه بودن این روش و شناخته شدن کسب و کار شما به خوش نامی از دیگر مزایای این نوع بازاریابی محسوب می شود.


دومین راه استفاده از پتانسیل مشتریان فعلی برای جذب مشتری جدید این است که از مشتریان خود بخواهید با دعوت دوستان و آشنایان از جوایز یا طرح های تشویقی بهره مند شوند. به عنوان مثال می توانید با اضافه کردن گزینه “دعوت از دوستان” به وب سایت یا نرم افزار باشگاه مشتریان خود، و همچنین ارائه پیشنهادات جذاب در ازای دعوت هر شخص، مشتریان خود را به این کار ترغیب نمایید.

از نرم افزار های مشارکتی مثل باشگاه مشتریان و CRM بهره بگیرید


برنامه های مشارکتی راهکاری موثر برای جذب مشتری است که بسیاری از کسب و کار ها از آن کمک می گیرند. با به کار گیری نرم افزار های باشگاه مشتریان و یا CRM می توانید با توجه به نیاز ها و امکانات در دسترس خود مشتریان وفادار بیشتری جذب نمایید. استفاده از باشگاه مشتریان و CRM، تعامل بیشتر با مشتری، دسترسی به نمایی کلی از اطلاعات هر مشتری، ایجاد فرم های نظرسنجی، بررسی انتقادات و پیشنهادات افراد، ایجاد طرح های تشویقی امتیاز دهی، طرح های تخفیفی مناسبتی و ده ها مزیت دیگر را به همراه دارد. در نتیجه راه اندازی یک باشگاه مشتریان مناسب مشتریان جدید را به کسب‌ و کار شما جذب خواهد کرد.


ثبت موقعیت مکانی فروشگاه خود در نقشه های آنلاین


نمایش نام و مکان فروشگاه شما در بسیاری از اوقات سبب جذب افراد جدید خواهد شد. زیرا که بسیاری از افراد مایل‏اند از خدمات یا محصولاتی که نزدیک محل زندگی و کارشان وجود دارد استفاده نمایند. طبق آمار موجود، 97% از مردم با جست و جوی آنلاین کسب و کار مد نظر خود را می یابند. به همین دلیل ثبت موقعیت مکانی خود در نقشه های آنلاین نیز یکی از راهکار های موثر در جذب مشتری است.

 

همکاری با دیگران


همکاری دو طرفه با مشاغل دیگر نیز یکی از راهکار های جذب مشتری است. با به کارگیری این روش می توانید در صورتی که مشتریان نیاز به محصول با خدمات دیگر داشتند، فروشگاه یا کسب و کاری که با آن همکاری می کنید را به افراد معرفی نمایی و بالعکس. کسب و کار هایی به با یکدیگر همکاری می کنند زمینه کاری مشابه دارند؛ به عنوان مثال همکاری باشگاه های ورزشی با فروشگاه ‌های مکمل یا لوازم ورزشی یا همکاری پت شاپ ها با دامپزشکان دو نمونه از همکاری مشاغل برای جذب مشتری جدید است.


عدم توانایی در جذب مشتری و همچنین حفظ مشتریان، منجر به شکست در کسب و کار در مقایسه با رقبا خواهد شد. در نتیجه استفاده از طرح های خلاقانه و ایده هایی نو برای بازاریابی و جذب مشتری جدید از ارکان مهم راه اندازی و حفظ هر کسب و کاری است. البته دستیابی این این هدف آسان نیست و همواره با چالش هایی همراه است. با این حال در این مقاله به چندین راهکار اثرگذار برای جذب مشتری پرداختیم که به کار گیری هر یک از آن ها در داشتن یک کسب و کار موفق به شما کم خواهد کرد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *